Apostolski Meble

O wyborze blatów kuchennych

Stworzenie idealnej przestrzeni, która będzie nie tylko bardzo estetyczna i stylowa, ale i funkcjonalna, to nie lada wyzwanie. Szczególnie, kiedy mowa o kuchni – pomieszczeniu, w którym wykonujemy dużo czynności. To miejsce, w którym niemalże każdego dnia przygotowujemy posiłki do pracy i szkoły, gotujemy wyśmienite dania, sporządzamy przekąski i pieczemy różnego rodzaju słodkości. By umilić wszystkie te czynności, kluczowa jest nie tylko równie ważna szerokość powierzchni roboczej, ale i odpowiednia wysokość blatów. Zatem, jak wybrać odpowiedni blat kuchenny?

Zmieniające się standardy

Niegdyś najczęściej stawiano na umieszczenie powierzchni roboczej na wysokości około 85 cm. Niemniej jednak dziś coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania. Niestety wybierając gotowe, modułowe meble często nie mamy możliwości wyboru wysokości. W rezultacie osoby bardzo wysokie muszą korzystać z tych samych rozwiązań, co osoby niskiego wzrostu. Dlatego właśnie, poleca się wybór mebli na zamówienie, które zostaną specjalnie zaprojektowane i zamontowane, by spełniać indywidualne oczekiwania i potrzeby domowników.

Dlaczego wysokość blatów kuchennych jest ważna?

Praca na źle dobranej wysokości może prowadzić do dyskomfortu. Gdy odbija się to na naszym samopoczuciu, to wszelka przyjemność z gotowania czy pieczenia znika. W najgorszym scenariuszu możemy nawet odczuwać ból pleców, co zdarza się szczególnie często w wypadku osób wysokich, które pracują na zbyt nisko zawieszonej powierzchni użytkowej. W celu uniknięcia nieprzyjemnych problemów związanych z nieodpowiednim doborem mebli kuchennych, polecamy skorzystanie z usług profesjonalistów.

Jak dobrać odpowiednią wysokość blatów kuchennych?

Przyjęło się, że najwygodniejsze dla osób o niskim wzroście to około 86 cm, natomiast wysokim osobom komfortowo będzie się pracowało na wysokości około 96 cm. Sprawdzony sposób, na znalezienie złotego środka w kontekście wysokości powierzchni roboczej, to zgięcie ręki w łokciu tak, by przedramię znajdowało się równolegle do podłogi. Od otrzymanego wyniku należy odjąć około 20 cm.